Galaxy S2, Galaxy W i8150 ve diğer Android telefonlarda Pil Sorunu

Akıllı telefonların özellikleri, ekran çözünürlükleri ve işlemci hızları arttıkça bataryanın istenilen süre kadar dayanmaması gibi sorunlar da ortaya çıkmaya başladı.

Üreticiler her ne kadar daha büyük ve miliamperi daha yüksek bataryalı telefonlar üretiyor olsa da; internet kullanımı gibi sebeplerden batarya süreleri beklenileni karşılamıyor. Bu yazımızda Samsung Galaxy S2, Samsung Galaxy W i8150 ve diğer Android telefon kullanıcıları için batarya süresi nasıl artırılır sorusuna cevap vereceğiz…

1GHz’dan yüksek hızdaki işlemciler, daha yüksek çözünürlükteki büyük parlak ekranlar akıllı telefonların batarya süresini etkileyen en büyük özellikler. Bunların yanısıra; Wi-Fi ve 3G kullanımı, uygulamalar ve oyunlar da kullandığımız telefonların batarya ömrünü azaltan diğer etmenlerden birkaçı. Her ne kadar üreticiler telefonları üretirken batarya miliamperlerini yüksek tutmaya çalışsalar da; bataryalar her zaman yeterli olmuyor.

Samsung Galaxy W, Galaxy S2 ve diğer Android telefon kullanıcılarının batarya sürelerini artırmak için bazı ipuçları vereceğiz:

Ekran Parlaklığını Azaltın

Samsung Galaxy S 2‘nin Super AMOLED Plus ve Galaxy W‘nin LCD ekranı pil ömrünü en çok etkileyen unsurlardan birisi. Telefonunuzun şarjının daha uzun süre dayanması için otomatik parlaklığı devre dışı bırakıp; elle, ihtiyacınız olan en düşük parlaklık seviyesine getirin.

Daha Az Widget Daha Uzun Batarya Ömrü

Eğer telefonunuzda birçok widget‘a sahip homescreen’e sahip sahipseniz ne yazık ki bunlar telefonunuz gereksiz olarak pil süresini düşürmektedir. Hava durumu, haber bültenleri, sosyal ağ bildirimleri gibi araçlar her seferinde telefonunuzda veri bağlantısını kullandığı ve otomatik senkronizasyon yaptığı için daha fazla pil tüketme eğilimindedir. Bunun için, sadece işinize yarayacak, gerekli widget’ları kullanmayı deneyebilirsiniz.

2G/3G Bağlantısı Arasında Geçiş Yapın

Telefonunuz bağlanmak için sinyal bulamadığında daha çok güç kullanma eğilimindedir. Sinyal alımı kötü olduğunda veya herhangi bir seyahete çıktığınızda 2G ve 3G bağlantıları arasında geçiş yapın. Bu şekilde daha çok pil ömrü sağlarsınız.

GPS ve Bluetooth’u Devre Dışı Bırakın

Harita üzerinde yer bulmak istediğimizde kullandığımız GPS ve dosya gönderimi gibi şeyler için kullandığımız Bluetooth‘u kullanmadığınız zamanlarda kapatarak batarya kullanım sürenizi artırabilirsiniz.

Otomatik Döndürme / Hareket Sensörünü Devre Dışı Bırakın

Telefonunuzda eğim gerektiren hareket sensörlü oyunlar oynamıyor iseniz hareket sensörünü devre dışı bırakın. Böylece, haberiniz olmadan pil tüketimini engelleyebilirsiniz.

İşlemcinizi Underclock Yapın

Samsung Galaxy S 2 ve akıllı telefonların en çok pil tüketen etkenlerinden birisi de işlemcidir. Galaxy S 2′nin 1.2GHz işlemcisi pil tüketiminde oldukça büyük rol oynuyor. Root yapmış olan kullanıcılar telefonun CPU kullanımını ayarlayabiliyor. SetCPU for Root Users uygulaması ile telefonunuzun CPU (işlemci) kullanımını azaltarak yani underclock yaparak pil kullanım sürenizi büyük oranlarda artırabilirsiniz.

Arkaplan Görüntüsünü Basit Tutun

Canlı duvar kağıtları yani Live Wallpaper’lar görünüm olarak harika olabilir fakat bekleme modunda oldukça fazla pil tüketmektedir. Mümkün olduğunca siyah ağırlıklı, basit ve sadece arkaplanlar kullanmaya çalışabilirsiniz. Böylelikle cihazınızın pil tasarrufuna yardım olabilirsiniz.

Tam Şarj Edin (Pil Kalibrasyonu)

Çoğu kullanıcı, telefonunun şarj etme ihtiyacı olmasa bile şarj etme eğilimindedir. Telefonunuzu her şarj etme imkanı bulduğunuzda şarj etmeniz ile pil sağlığına zarar verebilirsiniz. Bu nedenle, telefonunuz tamamen kapanana kadar veya kırmızı batarya işareti görene kadar şarja takmayın. Telefonunuzun bataryası bittiğinde ise, şarja takın ve %100 olana kadar şarj olmasını bekleyin. Böylece, hem pil sağlığını korur, hem de iyi bir pil kalibrasyonu yapmış olursunuz.

Pilinizi en verimli şekilde kullanmak için başka bir yazımızı daha okuyun

Bir Cevap Yazın